Gottwald naruby. 20 tisíc na hektar za nic. Veleba žaluje na Jurečku

27/01/2022 Gottwald naruby. 20 tisíc na hektar za nic. Veleba žaluje na Jurečku


www.parlamentnilisty.cz

Velká hra KDU s českými potravinami aneb české zemědělské Lipany

Lednové dny roku 2022 rychle běží, strategický plán českého zemědělství na roky 2023–2027 zpracovaný a odkomunikovaný ministrem Tomanem v koši, Jurečka potažmo Nekula horečně bez komunikace vyrábějí program „Antibabiš“, štvou proti sobě venkov a ženou traktory na silnice.

Vše kryto clonou mediálních manipulací páně ministra Nekuly, jako že Agrofert mít z nového plánu radost nebude, že se vychýlené kyvadlo dotací vrátí a podobně. Velmi se divím panu ministru Nekulovi, že se propůjčuje k takovým laciným a jednoduchým dogmatům ne nepodobným primitivním výkřikům prvního polistopadového ministra zemědělství Kubáta. Ve smyslu přiveďte bejka na Václavák, dám mu ránu pěstí. Jenomže v minulém týdnu nevodili protestující zemědělci býky, ale jezdili s traktory po republice a pálili slámu a já být panem ministrem, tak s nimi rychle jednám. Nežijeme v diktatuře a nemáme tady v republice tolik zemědělství a výroby, že bychom mohli takto vrchnostensky ke svým živitelům přistupovat.

Je to přesně naopak. Když shrnu, tak Česká republika má zásob jídla na jeden a půl dne a možná by pan ministr na místo siláckých póz měl zaujmout k této zásadní a pro sociální smír životně důležité skutečnosti odborné a trošku polidštěné stanovisko. A mohl by, respektive měl by, je to jeho povinnost, za resort zodpovídá on, Zdeněk Nekula, předložit propočty co se stane, až začne fungovat jeho kvapně a bez náležité komunikace se zákonnými zástupci zemědělců a potravinářů spíchnutý Strategický plán 2023–2027.

Pokud to spočítáno nemá a jenom to tak zvaně odstřelil, tak odborníci z Agrární komory, staří provozáři, kteří v tom na rozdíl od něho žijí celý život, mu mohou napovědět. Já bych zde rád po prostudování jejich materiálů, statistik ČSÚ, odborných článků dal ještě jednou do souvislostí, zopakoval a dobral se k odborným, nikoliv politickým závěrům a předložil je čtenářům Parlamentních listů k diskusi. Jsou následující:

Česká republika není v případě mezinárodní krize potravinově bezpečná země – její zásoby potravin jsou pouze na jeden a půl dne.

Strategický plán SZP pro české zemědělství, který zpracoval předchozí ministr zemědělství Miroslav Toman a který byl řádně projednán se všemi, kterých se to týká, byl hozen ministrem Nekulou do koše a jenom aby se nic nepřevzalo od minulé vlády, tak se bez řádného projednání se všemi dotčenými odstřelil násilně plán nový bez jakýchkoliv dopadových studií.

A aby to stálo za to, tak nová pravidla umožní brát na hektar 20 000 Kč dotací, aniž by musel takový farmář, lépe řečeno těžař dotací, cokoliv vyprodukovat!

Takovou hanebnost předseda KDU-ČSL Jurečka se svým týmem připravili, a tím zadělali na procesy rozkladu a rozeštvání zemědělství a venkova. Řekl bych a od samého začátku se mně to vkrádá na mysl – Gottwald naruby…

V zemědělství pracuji celý svůj život, jsem s ním bytostně spjat a těžko se mně hledají slova, vystihující novodobé zemědělské Lipany. Nejsem sám, přede mnou zde publikuje exministr zemědělství Jiří Milek, exředitelka OAK Pardubice Jarmila Vlasáková, člen představenstva AK ČR pan Šíma a další. To vše během týdne, jeden článek za druhým. S lidmi to hýbe, zejména manipulace a dezinformace ministra zemědělství Nekuly, zatímco maestro Jurečka, který vše připravil, mlčí a čeká.

Mně se, jak už jsem zmínil, těžko hledají slova, a tak si dnes s dovolením vypomohu citacemi. Jako první mně dovolte vsuvku předsedy úspěšného ZD Ostaš ing. Jaroslava Láda, jehož traktory spolu s technikou Agriteam Police nad Metují minulý čtvrtek téměř hodinu kroužily centrem Police nad Metují, aby tak podpořili celostátní protestní akci. Cituji jeho slova: „Nedřeli jsme se jako koně, aby nás Jurečka nechal rozkrást. To prostě nedopustíme i kdybychom měli zamířit ke Chlumci jako sedláci anebo na Lipany.“ Dále je podle něj na řadě jízda traktory a kombajny na Prahu.

Další příklad ze spanilé jízdy uvedu z Chrudimi. Té se aktivně zúčastnil v regionu známý soukromý rolník Jaroslav Kopista a jeho dojmy jsou vynikající – „Jezdili jsme 2 hodiny a jenom 2x na nás předjíždějící zatroubili, když jeden byl německý řidič. Cítil jsem jasné porozumění a pochopení naší protestní akce, transparentů na technice, které poukazovaly na tristní stav našeho zemědělství. Naši občané nás chápou a je třeba v akcích neprodleně pokračovat!“

Jan Veleba, bývalý senátor
Poslední novinky