Jan Kůrka: O příkladné chování a projevy vlastenectví není zájem médií

17/04/2017 Jan Kůrka: O příkladné chování a projevy vlastenectví není zájem médií


Olympionik Jan Kůrka je nejstarším zastupitelem v zemi. V Plzeňském kraji si jej občané zvolili do zastupitelstva, kde hájí priority Strany práv občanů. Jako bývalý předseda Klubu českých olympioniků bývá každoročně i na slavnostním vyhlašování cen fair play za předchozí rok.

Po vyhlášení cen fair play výboru působícího u Českého olympijského výboru a školních cen fair play, které vyhodnocuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy   za rok 2016 s Janem Kůrkou hovořil jeden z editorů  tohoto  webu ve společnosti oceněné  Anety Balounové, která převzala jednu z téměř dvaceti školních ocenění.

Jak vnímáte předávání cen za činy fair play ve sportu?


"Vzhledem k tomu, že mladá generace není moc vedena ve škole, častokrát ani v rodině k pokoře k těm, kteří něco dokázali, tak setkání se zejména mladými lidmi oceněnými Českým olympijským výborem  za to, že se při sportu nebo i na veřejnosti zachovali sportovně a opravili rozhodnutí rozhodčího ve svůj neprospěch nebo přerušili závod a pomohli ošetřit nebo dokonce zachránit život soupeři, vnímám tuto činnost za velmi důležitou. Mám k tomu důvod, neboť veřejnost je z médií  zavalována zprávami o lidech, kteří podvádějí, někoho poškozují nebo získali prospěch nějakou kulišárnou. Navíc mládež není vedena ani k vlastenectví a jakékoliv projevy vlastenectví jsou zesměšňovány."

Máte nějaké příklady, že k tomu dochází?

"Položme si otázku, jak lidé chápou  vlastnectví a kdo za to může, že to tak chápou.  Pokud jim to servíruje televizní zpravodajství například České televize v takové podobě, že podle nich vlastenci jsou ti, co mají zahalené  tváře, řvou po ulicích, že není nic jiného než národ a za nepřátele Česka považují všechny, co mají jinou pleť, tak se nemůžeme divit, že vlastenec je u většinové veřejnosti minimálně podivný člověk."

Kdo je podle vás například příkladný vlastenec?

"Jsou ve většině například   sportovci, kteří v mnoha případech,  aby mohli reprezentovat svoji vlast, si vybírají dovolenou a častokrát i většinou za své peníze odcestují do zahraničí, kde v barvách České republiky vybojují medaile nebo dosáhnou vítězství. Tohle si myslím, že je  vlastenectví.  Vždyť se při získání zlaté medaile nebo před mezistátním utkáním hraje česká hymna a vlaje nebo se vztyčuje česká vlajka. Nakonec, když už jsme u té hymny, jak funguje škola, kde se neučí,  že by se při hymně měla vzdát pocta třeba tím, že muži  smeknou čepici."
S Janem Kůrkou jsme hovořili ve společnosti Anety Balounové a její maminky, která Anetu doprovázela při přebírání ocenění za školní Fair play čin.

Aneta Balounová je  studentka 2. ročníku Karlínského gymnázia v Praze 8.  Aneta,  společně  se  svým  kamarádem,  zachránila  život  cestujícímu,  který  zkolaboval  ve  stanici  metra  Náměstí  Republiky. Až do příjezdu záchranářů mu masírovali srdce, a tím mu zachránili život. Na tak rušném dopravním uzlu to byla právě ona, která dokázala pohotově a správně zareagovat.

"Bylo to milé, že jsem se dostala do společnosti lidí, kteří ve správný čas byli na správném místě a vyjímečně se zachovali v životně důležité situaci pro někoho jiného. Když jsme se spolužákem byli svědky u jezdících schodů v metru ležícího cestujícího, okamžitě jsme ho začali oživovat. Zděsilo nás i to, že desítky  lidí prošlo kolem něho předtím bez povšimnutí," zavzpomínala Aneta Balounová na svůj fair play čin.

"Nejsem sice žádná velká sportovkyně a protože   bych se  chtěla v budoucnu po maturitě dostat na DAMU, tak vím, že ani tam se bez sportu a neustáleho  pohybu neobejdu. Pan Kůrka, s kterým jsem s maminkou po vyhlášení cen  hovořila, má pravdu, že bych se měla zaměřit i více na sport, a nejenom  proto, že jsem cenu školní čin fair play převzala společně se sportovci," měla jasno Aneta Balounová.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)
Poslední novinky