Jan Kůrka pro www.prvnizpravy.cz

01/08/2017 Jan Kůrka pro www.prvnizpravy.cz


30.červenec 2017  www.prvnizpravy.cz

Jan Kůrka je nejstarším zastupitelem v zemi. V Plzeňském kraji si jej občané zvolili do krajského zastupitelstva, kde hájí priority Strany práv občanů. Nyní je předákem Strany práv občanů v Plzeňském kraji pro podzimní volby.

Prý jste měl nedávno malou nehodu?

"To je pravda. Spadl jsem ze žebříku na záda, když jsem prováděl na jaře  postřik stromů. Trochu jsem si poležel, ale už jsem v pořádku. Něco špatného bylo i k něčemu dobré. Měl jsem více času na zamyšlení, co se v této době zrovna děje u nás i ve světě. Proč v pořadech  České televize překrucují nedávnou a nakonec i tu dávnou českou historii. Proč nás televize, kterou si i já platím nemalým měsíčním poplatkem,  několikrát za den upozorňuje na to, v jaké hrozné době jsme po válce až do roku 1990 žili."

Také  jste byl stejně jako v roce 2013 zvolený předákem Strany práv občanů v Plzeňském kraji  pro podzimní volby? 

"To je také pravda. Jdeme do voleb jako strana samostatně. Zatím bychom sice podle volebních průzkumů moc hlasů nezískali, ale kampaň ještě není v plném proudu a vše propukne až po prázdninách. Jinak chodím mezi lidi a bavím se s nimi coby krajský zastupitel a zjišťuji, co je nejvíce tíží a trápí. Kolikrát jsou to jen maličkosti, ale protože jsou jich desítky, tak z toho plyne ona celková nespokojenost se vším, co se nyní děje."
 
Budou mít ty kampaně v roce 2013 a ta letošní něco společného?

"Asi se opět bude hovořit o tom, co v podivném hlasování prosadila ve Sněmovně s převahou jediného hlasu poslance, který byl pravomocně odsouzený,  Nečasova vláda. Po tom, co chybně nazýváme cirkevními restitucemi,  byly církve a náboženské řády takovým způsobem občany tohoto státu obdarovány a zvýhodněny, že to ve světě nemá obdoby. Protože každou chvíli se ještě dozvídáte, že vedle toho se dodatečně právní zástupci oněch církevních řádů soudí i o další pozemky a další nemovitosti, které už jim byly zaplaceny jako náhrady, tak se nedivme, že to lidé nechápou, proč se tak stalo. Asi jim je nutné vysvětlovat, že řada těch, kteří podivný zákon odhlasovali, zase usilují být poslanci."

Jan Kůrka: Proč jsou projevy vlastenectví zesměšňovány?

V roce 2013 jste vystupoval i v závěrečné televizní diskusi probíhající v Plzeňském kraji. Vzpomínáte si ještě na ni? 

"Vzpomínám si, že první otázka, kterou nám všem položil moderátor té diskuse,  byla na téma, kdo to byli bratři Mašínové a protože, jsem jako první odpovídal já, tak jsem prohlásil, že to byli vrazi. Protože má odpověď byla stručná a jasná, tak  je prakticky za hrdiny v té diskusi neoznačili ani zástupci ODS a TOP 09, kteří je v době, kdy byli ve vládě vyznamenávali resortními medailemi jako například Alexander Vondra nebo Mirek Topolánek. Pamatuji si, že po skončení diskuse za mnou přišel tehdejší lídr za ČSSD Milan Chovanec a poděkoval mi za jasnou odpověď s tím, že on by to tak jasně, kdyby byl oslovený jako první, neřekl. Proč se o tom zmiňuji? Po volbách do Sněmovny budou následovat prezidentské volby a na  otázku,  co si myslí o vrazích Mašínových,  by měli odpověď všichni kandidáti  na hlavu státu."

Říkal jste, že nejste spokojený se zpravodajstvím České televize? 

"Jako člověk, který prožil své mládí a také celou svoji sportovní kariéru v době, kdy Československo bylo  socialistickou  republikou, tak jsem stále přesvědčovaný, jak jsme v té době trpěli. Nakonec to vidíte, že plno staveb, které se v té době vybudovaly, se záměrně neudržují a následně  bourají. Čí je cíl, bourat to, co občané této země postavili za socialismu? Nakonec nechápu, proč  státem má být vykoupený provozuschopný vepřín v Letech  jenom proto, že byl poslavený v těsném sousedství bývalého pracovního tábora, který se  později za války stal sběrným  pro Romy. Byl jsem se tam podívat poté, kdy se tam vybudoval památník. Prohlédl jsem si jej a souhlasím se závěrem, ke kterému došel i výbor Sněmovny, že památník  v Letech žádné další řešení nepotřebuje. Nechápu proč zrovna tahle vláda ten vepřín musí vykoupit a zbourat. Třeba možná vadí i to, že byl postavený za socialismu. Je zajímavé, že nikdo nezkoumá, kdo a odkud  financuje spolky, které to zbourání vepřína v Letech vyžadují?"
Poslední novinky