Zemanova strana SPO plánuje sjezd. Dorazí i prezident.

22/02/2018 Zemanova strana SPO plánuje sjezd. Dorazí i prezident.


Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/zemanova-strana-spo-se-sjede-dorazi-i-prezident-20180222.html

Prezident Miloš Zeman se zúčastní březnového sjezdu Strany Práv Občanů (SPO), ve které je čestným předsedou. Sdělil to dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. S účastí prezidenta vedení strany počítá. Sjezd se měl původně konat 3. března, strana ale jeho termín posune na jiný březnový termín, řekl místopředseda SPO Marian Keremidský.

Zeman má k SPO velmi blízko. V čele strany stojí jeho blízcí spolupracovníci či příznivci, strana prezidentovi pomáhala při obhajobě prezidentského mandátu například reklamou nebo sháněním podpisů nutných k přihlášení se do prezidentských voleb. Zeman se účastnil i loňského sjezdu, kde straníkům slíbil svůj volební hlas.

SPO vede Jan Veleba, prvním místopředsedou je Keremidský. Mezi místopředsedy je také Martin Nejedlý, hlavní Zemanův poradce. Strana dříve ve svém názvu nesla i prezidentovo jméno, Zeman je stále jejím čestným předsedou.

Kvůli neúspěchu ve volbách nyní strana zvažuje svůj další postup. Veleba tento týden řekl Mladé frontě Dnes, že na sjezdu vystoupí s návrhem, aby strana oslovila ČSSD s nabídkou úzké spolupráce, kdy by zástupci SPO mohli jít do senátních a komunálních voleb na kandidátkách ČSSD. Nové vedení sociální demokracie v čele s předsedou Janem Hamáčkem a prvním místopředsedou Jiřím Zimolou se k návrhu postavilo zdrženlivě.

Keremidský dnes ČTK řekl, že diskuze o této myšlence se na sjezdu povede. Odpověď ČSSD ale podle něj byla jasná. "Rozhodně nechystáme fúzi s ČSSD. Navrhli jsme nějakou spolupráci a nabídka nebyla brána nějak pozitivně, rozhodně se nikam vnucovat nebudeme. Jsme svébytná strana a svébytnou stranou zůstaneme," dodal.

SPO v minulosti spolupracovalo v krajských volbách s SPD Okamury. "Zemanovci" poté chtěli ve spolupráci pokračovat i ve sněmovních volbách, což podporoval i Zeman. Vztahy vedení obou stran se ale výrazně zhoršily a strany se rozešly.

 
Poslední novinky