Zoufalec Sobotka končí s ostudou. Miloš Zeman na PL ukázal, kdo má být ve vedení ČSSD, a informoval, jak je to se šéfem ČT

03/12/2017 Zoufalec Sobotka končí s ostudou. Miloš Zeman na PL ukázal, kdo má být ve vedení ČSSD, a informoval, jak je to se šéfem ČT


3. 12. 2017 www.parlamentnilisty.cz

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Prezident nejspíš zamíří do Sněmovny, aby podpořil novou vládu před hlasováním o důvěře. Miloš Zeman to řekl ParlamentnímListům.cz. V reakci na svou poslední krajskou návštěvu před lednovými volbami řekl, že v případě svého znovuzvolení bude v návštěvách krajů pokračovat i nadále. Oproti původním zprávám se nesetká s generálním ředitelem ČT. Petr Dvořák prý žádost o schůzku stáhl a „já jsem to vzal s potěšením na vědomí“, uvedl prezident pro ParlamentníListy.cz.

Pane prezidente, máte za sebou poslední krajskou návštěvu před lednovými volbami. Můžete zhodnotit své dojmy a zkušenosti ze svých více než padesáti výjezdů do českých regionů?

Především bych chtěl nesmírně poděkovat občanům, kteří přišli na setkání se mnou. Vážím si samozřejmě i setkání se zastupiteli ať už jednotlivých měst nebo krajů. Je ale pochopitelné, že setkání s občany má tu největší váhu. Pokud jde o setkání s podniky, ať už průmyslovými nebo třeba zemědělskými, jsem nesmírně rád, že jsou to podniky prosperující a že pokud jejich hlavním problémem je, že mají nedostatek pracovních sil, říkám jim: zvyšte mzdy a třeba se vám podaří někoho nového sehnat

Po celých pět let se ale objevovaly námitky, že jste ve skutečnosti dělal permanentní předvolební kampaň a tento názor podpořil i úřad dohlížející na kampaně…

Za prvé bych řekl, že to zdaleka nebylo celých pět let, naopak, byl jsem i svými oponenty spíše chválen, že jezdím po krajích a teprve v posledních asi dvou letech se začalo mluvit o tom, že je to předvolební kampaň a já jsem vcelku logicky oponoval, že kdyby to předvolební kampaň byla, tak to nebudu dělat celých pět let.

Za druhé, z toho podivného úřadu se vlastně veřejně ozýval pouze jediný člověk, jakýsi pan Outlý, kterého jsem odmítl jmenovat předsedou tohoto úřadu a on si zřejmě vyléval zlost. Je mi ho trochu líto, ale za víc než tuto větu mně nestojí.

Budete v případě svého zvolení pokračovat v krajských cestách i během druhého mandátu?

Řekl jsem, že v případě svého znovuzvolení budu pokračovat v návštěvách krajů, ale podle jiného principu. A sice, že v sestupném pořadí navštívím kraj podle volebních výsledků, abych občanům poděkoval a v každém kraji navštívím tři města a jednu obec, rovněž podle volebních výsledků.

Brzy budete jmenovat nového premiéra a týden poté i celou vládu. Kdybyste byl sudička, co by budoucí Babišův kabinet dostal do vínku?

Aby se nehádala a aby si svoje spory nevyřizovala přes média, protože to je laická chyba, které se začínající politici velmi často dopouštějí. A samozřejmě, že soucitný redaktor jim velice rád otevře náruč, aby si vylili své srdce, když nějaký ministr, který na jednání vlády neuspěje, považuje za nutné se vyplakat.

Jak se Vám s budoucím premiérem Andrejem Babišem jedná v porovnání s premiérem končícím?

Andrej Babiš je člověk, který ví, co chce. Bohuslav Sobotka byl člověk, který věděl, že chce zůstat premiérem. V tom je drobný rozdíl.

Dozná česká vláda a tedy i Česká republika pod Babišovým vedením výrazných změn? Mám na mysli i styl vládnutí.

Pevně doufám, že ano. Ale nechme několik měsíců na to, aby se ukázalo, zda tato optimistická představa je pravdivá nebo ne.

Dosavadní vládu, která za necelé dva týdny skončí, jste v poslední době už hodnotil. Doplnil byste k tomu ještě něco?

Myslím si, že ne. Andrej Babiš je samozřejmě nervózní z toho, když říkám, že ta vláda byla udržovací a poukazuje na to, že se podařilo dosáhnout přebytkového rozpočtu, lepšího výběru daní a dalších věcí jeho resortu. Ale to jsou při vší úctě věci jeho resortu, kterých si samozřejmě vážím, ale ty se nedají přisuzovat vládě jako celku. Vláda neudělala celou řadu reforem, které doufám Babiš udělá. Tak jako já, když jsem byl v čele vlády, jsem profesionalizoval armádu, privatizoval banky, zavedl krajskou samosprávu. To byly tři klíčové reformy. U Sobotkovy vlády jsem zaregistroval jedinou reformu, elektronickou evidenci tržeb. Nic proti ní, ale to byla partikulární reforma v jednom jediném resortu ministerstva financí.

Premiér Bohuslav Sobotka oproti dosavadní tradici nepřinesl demisi vlády Vám osobně, ale de facto ji poslal na hradní podatelnu. Co si o tom myslíte?

No ano, protože to bylo rozfázováno. On přišel na Hrad týden poté, co oznámil, že podává demisi. Já jsem na základě tohoto oznámení nechal připravit standardní ceremoniál a on říkal, že vlastně ani tak úplně nepřišel podat demisi, ale že si přišel popovídat. No, prezident tady není od popovídání si, takže jsem tehdy odříkal svou roli. To znamená, poděkoval jsem mu za vykonanou práci, požádal jsem ho, aby jeho vláda vládla do doby, než nastoupí vláda nová a odešel jsem.

Takže jste vůbec neočekával, že by se nyní ceremoniál demise vlády opakoval?

Ale kdyby se opakoval, já jsem člověk tolerantní a ani bych mu neukazoval hůlkou, kde leží mikrofon, rozloučil bych se s ním a dokonce i hruškovici bych s ním vypil, popřál mu hodně úspěchů v poslaneckém křesle a nerozdíral bych jeho sedmiprocentní rány.

Zmínil jste Sobotkovo poslanecké křeslo. Jeho domovská jihomoravská krajská konference ČSSD ho nedávno vyzvala, aby poslanecký mandát složil kvůli volebnímu debaklu, za který je zodpovědný. Stejnou výzvu dostalo i vedení sociální demokracie. Co o tom soudíte?

Hodnotím to jako statečnost po bitvě nebo po válce. To je něco jiného než statečnost během bitvy. Kdyby Bohuslav Sobotka opravdu podal demisi, jak tehdy oznámil, tak by sociální demokracie měla 10 procent. Kdyby předsednictvo sociální demokracie v poměru 20 ku 13 dodrželo svoje doporučení, aby Sobotka rezignoval na funkci předsedy, tak by ČSSD měla minimálně 20 procent. Myslím si, že těch 20 členů předsednictva, kteří se zachovali tak, že podpořili tuto výzvu, by mohli být základem nově obrozeného vedení ČSSD. Ale já nejsem ten, kdo by chtěl sociální demokracii radit, jenom vyjadřuji svůj názor.

Vy jste mnohokrát prohlásil, že dokud budete prezidentem, žádné předčasné volby nebudou. Hodláte proto novou vládu nějak konkrétně podpořit? Třeba vystoupením ve Sněmovně, až bude žádat o důvěru?

Vůbec to nevylučuji.

Na tiskové konferenci jste se už vyjádřil k dezinformaci, kterou začal šířit jeden z kandidátů na prezidenta a BIS ji vyvrátila. Jak ale vnímáte samotný fakt, že končící premiér se oficiálně setkal s jedním z devíti kandidátů a de facto ho podpořil v jeho plánu, přestože musel už v té době mít informace tajných služeb, které cokoli podobného odmítaly?

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Jestliže je někdo čtyři roky premiérem a končí s ostudou, tak reaguje hystericky a toto je forma hysterické reakce.

K tomu ještě související otázka. Za normálních okolností bych Vám nepředkládal výroky této osoby, ale jde o závažné tvrzení. Váš „oblíbenec“ Jakub Janda z jednoho lobbistického spolku napsal, že zpravodajské služby už několik let nedodávají „skutečně citlivé informace do kanceláře ruské loutky, pardon – prezidenta republiky“. Co na to říkáte?

Příslušný trezor na Hradě je zaplněn materiály tajných služeb, a to nejenom BIS, ale též ÚZSI a také Vojenského zpravodajství, tedy tří zpravodajských služeb. Přiznávám, že si tyto materiály někdy musím brát i do Lán, protože nemám čas je přečíst na Hradě.

Zcela závěrem. Česká televize podruhé za sebou nevysílala živě Vaši tiskovou konferenci. Máte k tomu nějaký komentář?

Byl jsem informován, že ČTK vydala videozáznam této tiskové konference a v duchu tržního konformismu správně prodala tento videozáznam všem dalším serverům. Takže ona sama si správně vydělala, všechny servery tento videozáznam odvysílaly. Myslím, že Česká televize se chová uboze a mám takový pocit, a pevně věřím, že v budoucnosti bude tato ubohost napravena.

Jak to vypadá s Vaším plánovaným setkáním s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem? Posledně jste mi říkal, že požádal o setkání…

Generální ředitel Dvořák mi potom poslal dopis, že na tomto setkání vzhledem k mé časové vytíženost již netrvá a já jsem to s potěšením vzal na vědomí.
Poslední novinky